Gdzie utylizować tonery/tusze?

0

Gdzie utylizować tonery/tusze?

Baterie, akumulatory, żarówki, świetlówki, leki, AGD, zabawki zdalnie sterowane, opony, zużyte pojemniki po tuszach i tonerach - czy wiesz co łączy te przedmioty?

Są to rzeczy, których nie powinno się bezmyślnie wyrzucać do śmieci. Odpowiednio zutylizowane nie stanowią problemu dla środowiska, ale przypadkowo potraktowane podczas sprzątania, mogą być bardzo niebezpieczne.

 

75% zużytych tonerów i kartridży jest wyrzucanych do śmieci.

Rocznie w Polsce sprzedawanych jest ok 4 milionów różnego rodzaju wkładów do drukarek. Biorąc pod uwagę, że tylko 15% jest utylizowanych, aż strach pomyśleć, ile z nich ląduje na nieprzystosowanych do ich składowania wysypiskach i w lasach.

Ustawa o odpadach (Dz. U. nr 62, poz. 628 z dnia 20.06.2010r.) nakłada, co prawda, obowiązek unieszkodliwienia materiałów niebezpiecznych (zaliczamy do nich zużyte kasety po tonerach i tuszach), ale jak pokazują statystyki, nie jest ona przestrzegana. Każda firma posiadająca urządzenie drukujące, zobowiązana jest do okazania dokumentu poświadczającego zdanie pustych opakowań po tuszach czy tonerach, w przypadku kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska. Dokument ten, to tak zwana Karta Przekazania Odpadu -  zawiera on takie informacje jak waga zużytego produktu i data jego przekazania.

Gdzie oddać zużyte tonery?

Puste opakowania po tonerach czy tuszach można :

  • oddać sprzedawcy, od którego zakupiliśmy wkład do drukarki (np. EcoTonery.pl prowadzi darmową utylizację swoich produktów);

Korzyści z utylizacji pustych tonerów oraz tuszów

Przede wszystkim - troska o środowisko. Oddając puste głowice atramentowe i tonery laserowe do utylizacji przyczyniamy się ograniczenia powstawania gór elektrośmieci. Co  więcej, część z nich poddawana jest recyklingowi i używana ponownie do produkcji pełnowartościowych  materiałów eksploatacyjnych.

Po drugie, oddając zużyte tusze, czy tonery do utylizacji otrzymuje się Kartę Przekazania Odpadu, dokument poświadczający, że firma działa zgodnie z prawem, na wypadek kontroli Urzędu Ochrony Środowiska.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl